Sensoryczne zabawy kolorowym ryżem


Zabawy sensoryczne choć z reguły organizowane dla młodszych małych ludzi, mają wiele korzyści (o czym napiszemy na końcu). Zestaw bardzo fajnnych zabaw, w których możemy wykorzystywać ten sam element wspólny dostaliśmy od Nasze Bąbelkowo!
Rdzeniem naszych nowych ulubionych zajęć jest tytułowy kolorowy ryż, ale nie wiemy, jak Wy, ale my na codzień nie spotykamy w sklepach ryżu w tak fajnych kolorach :) Zacznijmy więc od ich uzyskania. Będziemy potrzebowali oczywiście ryżu, białego, barwników spożywczych (można też wykorzystać kolorową bibułę), ciepłej wody i naczyń, w których będzie on nabierał kolorków. Proces zajmuje około godzinki - po tym czasie barwy powinny być dość intensywne. Następnie należy rozłozyć ryż na ręcznikach papierowych lub blachach kuchennych, czy formach i wystawić na słońce - ładnie go wysuszy.

Pierwszą zabawą będą ryżowe obrazki, których tworzenie wspiera małą motorykę. Jednym ze sposobów na tworzenie obrazka jest rozsybywanie szczypt ryżu po kartce posmarowanej klejem, lub też, jak autorzy pomysłu, tworząc konkretne kształty i obszary do wypełnienia - tutaj wykorzystali nieśmiertelne rolki po papierze toaletowym :). Do ukształtowanych foremek wsypujemy kolorowe ziarenka.

Drugim pomysłem jest wiejska zagroda, która spodobała się nam najbardziej, szczególnie, gdy zobaczyliśmy znajome pojazdy rolnicze i zwierzątka wiejskie, które również posiadamy - tak, jak Bąbel :) Dobrą bazą, która pomoże nam zapanować nad rozprzestrzenianiem się ryżu poza obszar zabawy jest blacha z piekarnika, za płotki tutaj posłużyły klocki wafle. Koniki biegają po zielonej ryżowej łące, krówki żuły żółte ryżowe sianko, świnka zwyczajowo tapla się w czarnym ryzowym błotku.
Choć granice zewnętrzne zagrody są jakoś wyznaczone, to wewnątrz nie da się utrzymać ryżyków w ich miejscach i szybko zaczynają się mieszać, przy aktywnym wsparciu latorośli, która cały czas tworzy swoją własną dziecięcą opowieść.



Jeśli zostanie Wam jeszcze ryż, to można stworzyć tęczę w słoiku - wsypujemy warstwami kolory, czym więcej barw Wam zostało, tym ciekawszy efekt możecie osiągnąć.
Gdyby Wasza pociecha chciała inne podpowiedzi dotyczące zastosowania tego wspaniale kolorowego materiału, poniżej mamy dla Was listę od Bąbelkowa, ponieważ nie jest ona zamknięta, będziemy Wam bardzo wdzięczni za wszelkie podpowiedzi i sugestie :)

1. Przesypywać przez lejek do najróżniejszych pojemników. 
2. Bawić się w gotowanie, przyrządzanie potraw.
3. Pomieszać ziarna z jakimiś większymi elementami (np. fasolą, grochem, makaronem) i wyławiać je pęsetą. 
4. Przygotować przezroczyste woreczki sensoryczne.
5. Wykorzystać jako jedną ze stacji na domowej ścieżce sensorycznej. 
6. Wodzić po nim paluszkami, kreśląc konkretne kształty, literki i cyferki. 


Źródło

Comments