Przepisy na jadalny klej


Co i rusz trafiamy na fajne pomysły, którym można by dodać smaczku, gdyby na przykład pracę plastyczną wykonać z jedzenia, tylko wtedy się marnuje, bo klej to nie jest najzdrowsza przyprawa, goździki są ok, ale gwoździe już nie :) Uruchomiliśmy więc naszego szperacza z zadaniem znalezienia rozwiązania tego trapiącego ludzkość problemu 🤣. Udało nam się trafić na kilka różnych receptur - pierwsze wyniki wujka Google'a, ale miały istotną wadę - substancji, których nazwy są nawet ciężkie do powtórzenia. Usiedliśmy więc do burzy mózgów


i wyszło nam, że tak właściwie niemal każdy z nas ma produkty potrzebne do zrobienia podstawowego kleju:)

Przepis pierwszy

  1. 1. 100 gram cukru
  2. 2. 50 ml wody
  3. 3. palnik/płyta


Wsypujemy cukier i wlewamy wodę do garnka, za którym nie będziemy wybitnie tęsknili gdyby coś poszło nie tak, mieszamy i wstawiamy na mały/średni ogień i mieszając podgrzewamy, aż zacznie gęstnieć i uzyska delikatnie złocisty kolor. Pewną trudność może sprawiać utrzymanie kleju we właściwej konsystencji - do tego możemy użyć drugiego, większego garnka z gorącą wodą, do którego wstawiamy nasz garnuszek.

Przepis drugi

  1. 500 gram cukru pudru
  2. 1,5 łyżeczki gęstej śmietany 
  3. 3 białka
Do miski wbijamy białka i ubijamy je mikserem aż się spienią i dodajemy śmietanę ubijając dalej, ale nie pozwalamy by się usztywniła. Po jakiś dwóch minutach, gdy nasza pianka ma szklisty wygląd dodajemy połowę cukru pudru i ubijamy na niskiej prędkości dodając stopniowo resztę cukru pudru. Gdy zacznie sztywnieć, powoli wyłączamy mikser i odwracamy miskę do góry dnem - powinna pozostać pełna :) Właśnie zrobiliśmy lukier :)

Przepis trzeci

Zachowując proporcje z poprzednich przepisów, cukier zastępujemy ksylitolem, a cukier puder "startym ksylitolem" - efekt można uzyskać w lidlomiksie, thermomiksie, albo za pomocą młynka do kawy, czy blendera. Wersja dla wytrwałych to moździerz :)

Edit 2020-07-11

Jeśli klejenie cukrem nie jest dla Was, mamy też przepis oparty na mące:
- 2 czubate łyżki mąki
- pół szklanki wody
- szklanka wrzątku
- opcjonalnie sól (działa grzybobójczo)

Do pojemnika (o minimum litrowej pojemności) wlewamy szklankę z wodą i wsypujemy mąkę, następnie mieszamy, by nie było grudek. Dolewamy wrzątku i mieszamy do momentu uzyskanie gładkiej konsystencji. Jeśli planujemy prace zachować na dłużej, warto dodać też łyżeczkę soli - spowolni ona rozwój grzybów w naszym kleju.

Comments