Krecik i Warzywa - aplikacja edukacyjna


Dziś mamy dla Was coś bardzo wyjątkowego od międzynarodowego zespołu naukowców, m.in. z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach międzynarodowego projektu EIT Food School Network, który jest częścią Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w obszarze żywności – EIT Food, stworzyli oni aplikację "Krecik i warzywa", której celem jest  zachęcenie dzieci do jedzenia warzyw i owoców. O niej za chwilę! Dodatkowo na Facebooku Dzieci Lubią Zdrowo Jeść umieszczają informacje o kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci (w tym ciekawe przepisy na zdrowe przekąski). Jest to nieprzeceniona wiedza w dzisiejszych czasach.



Teraz parę słów o samej aplikacji, została stworzona z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i realizacji zadań w grupach dzieci, więc będzie idealny dla każdego, kto profesjonalnie zajmuje się dziećmi. Nie znaczy to oczywiście, że rodzice nie znajdą tu niczego dla siebie :) Aplikacja może być idealnym pomocnikiem w przekonywaniu naszej latorośli do jedzenia warzyw i owoców.
Gdy uruchamiamy aplikację pierwszy raz, możemy wybrać porę roku w jakiej będzie się poruszał nasz mały bohater, po tym do czasu zresetowania ustawień będziemy się już cały czas poruszali w tej porze.



Nasz krecik ląduje na grządce, gdzie może się dowiedzieć o napotykanych warzywach i owocach, znaleźć zadania, które pozwolą przybliżyć młodym ludziom nazwy, kolor, kształt i smak napotkanych roślin. Ponadto każde z nich ma dla nas zabawę, np. utworzenie cebuli układając się w warstwy, czy też grę, do której pociecha będzie potrzebowała tableta, lub smartphone'a. W zasadzie do wszystkiego z wyjątkiem gry nasi gracze nie potrzebują mieć kontaktu z samym tabletem, wtedy są dla nas inspiracją, a my będziemy tylko potrzebowali samych warzyw i owoców, albo przynajmniej ich zdjęcia.

Jaki jest cel zajęć?

  • Zwiększenie akceptacji warzyw i owoców w diecie dzieci. 
  • Wzbogacenie wiedzy dzieci o zdrowym odżywianiu, cechach czy specyfice warzyw i owoców jako podstawowego filaru zdrowej diety.
  • Ćwiczenie kompetencji społecznych tj. współpraca w grupie, efektywna komunikacja.
  • Aktywizacja kompetencji indywidualnych dzieci (tj. samoregulacja) poprzez zabawy w grupie wymagające odroczenia nagrody.
  • Ćwiczenie e-kompetencji poprzez udział w zadaniach udostępnianych przez nowoczesne technologie

Dokładny opis programu oraz instrukcja do jego przeprowadzenia znajdują się w podręczniku dostępnym na stronie Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Sama aplikacja dostępna jest na obu największych platformach mobilnych:
Więcej informacji możecie znaleźć na stronie wydziału:

Comments

  1. I have been using this app Hello English Apk : and downloaded and gambling it frequently.

    ReplyDelete

Post a Comment